حدیث
مراکز تابعه

ارتباط با مدیران

معرفی منطقه

 

موقعیت منطقه 4:

منطقه 4تهران با گستره ديد دامنه هاي البرز و سطوح سبز گسترده در درون و حريم  منطقه همچون دره هاي سد لار ، لتيان و دره هاي سرسبز فشم ، اوشان و ميگون و مناطق  ورزشي تفريحي دربندسر ، شمشك و آبعلي را در شرق كلان شهر تهران واقع شده است .

    محدوده منطقه 4:

    از طرف شمال : به خط 1800 و حريم منطقه1

    از طرف غرب : در حدود خ لنگري با منطقه 1 ودر پاسداران با منطقه 3،

    از طرف جنوب با مرز خ رسالت با مناطق 7و8 و در محدوده خ دماوند با منطقه 13

    از طرف شرق به حريم منطقه 4 محدود ميشود. بدين ترتيب منطقه 4 با مناطق 1 ، 3 ، 7 ، 8 و 13 داراي بدنه مشترك و همجوار است .

    شهرداري منطقه 4 به عنوان يكي از پرجمعيت ترين ، وسيعترين ، مهاجرپذيرترين ، پرساخت و ساز ترين ، دارنده بزرگترين حريم با دارا بودن پارك جنگلي لويزان و همچنين با ويژگيهايي چون وجود نابرابري اجتماعي - اقتصادي شديد در آن ، جوان بودن ميانگين سني جمعيت ، وجود اقشار آسيب پذير در محله هايي همچون خاك سفيد ، شميران نو ، شيان و ... از ساير محله هاي تهران قابل تمايز و تفكيك است.

معرفی فرهنگسرا

 

درباره فرهنگسرا

ساختمان اصلي فرهنگسرای اشراق حدود 100سال و باغ بزرگ آن بيش از 200سال قدمت دارد. نقل است که ساختمان قديمي توسط يکي از دامادهاي ناصرالدين شاه بنا شده است که بادگير آن يکي از بزرگترين و زيباترين بادگير ايران محسوب ميشود.قسمت اعظم باغ، محوطه فرهنگسرا و ساختمان قديمي به همان زمان قجر برميگردد. بعد از سقوط قاجاريه يکي از خوانين همين منطقه به نام «مهدي ارباب يزدي» - معروف به ارباب مهدي- که از وکلاي مجلس آن زمان بوده اين باغ را از امام جمعه داماد ناصرالدين شاه خريداري مي کند.

مهدي ارباب در دوره پهلوي و بر اساس معماري آن دوره بناهاي موجود را تغيير داد و بناهاي ديگري هم به باغ اضافه کرده، مثل استخر مرکزي و مجسمه «اسب و تمساح».

  شايد مشهورترين قسمت باغ همان حوض هاي هفتگانه باشد که به صورت پله مانند با هم ارتباط دارند؛ براي همين به باغ «هفت حوض» هم گفته اند.

در گذشته، باغ دو دهنه قنات هم داشته که از «سرخه حصار» و «تلو»  سرچشمه ميگرفتند. متأسفانه اولي به علت عدم لايروبي خشکيده ، ولی هنوز سرسبزي و صفاي اين باغ زيبا از آب جاري تلو است.

در سال 1348 پس از مرگ مهدي ارباب مجموعه باغ و ساختمانهاي آن به دربار پهلوي دوم واگذار شد. در همان زمان اين باغ ملي اعلام شده و به دو قسمت پارک جواديه و باشگاه شهرداري تقسيم ميشود. پس از پيروزي انقلاب اين باغ به شهرداري منطقه تبديل شد. در سال 1374 با تاسيس سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران تحت پوشش سازمان درمي آيد و با عنوان فرهنگسراي اشراق به فعاليت خود ادامه ميدهد.

وقتي وارد اين مجموعه فرهنگي مي شويد، قبل از اينکه بخواهيد از خدمات متنوع آن استفاده کنيد، در مسير رسيدن به مراکز مختلف، ديدني هايي خواهيد داشت؛ چيزهايي که اينجا را به يکي از منحصر به فردترين مراکز فرهنگي تهران تبديل ميكند.

آشنایی با مدیران فرهنگسرا

امکانات فرهنگسرا